Jak przygotować pomieszczenie do montażu bramy garażowej?

Porady techniczne

Jak przygotować pomieszczenie do montażu bramy garażowej?

Jak przygotować pomieszczenie do montażu bramy garażowej?

Budują lub remontują Państwo garaż? A co z bramą? Oprócz ustalenia odpowiadających Państwu wymiarów otworu bramy, niezwykle ważne jest dopilnowanie jego właściwego umiejscowienia, wykonania i wykończenia.


Przed przygotowaniem otworu do montażu bramy garażowej radzimy dokładnie zapoznać się z wytycznymi zawartymi w niniejszym tekście. Przestrzeganie zaleceń odnośnie przygotowania pomieszczenia pozwoli na prawidłowy montaż bramy i zapewni jej długotrwałe, bezawaryjne użytkowanie.

Umiejscowienie otworu bramy

Dopasowanie rodzaju bram do otworu

Przede wszystkim muszą Państwo zdecydować się na konkretny rodzaj bramy garażowej. Do zabudowy wewnątrz pomieszczenia przeznaczona jest brama segmentowa (sekcyjna) lub roletowa. W tym przypadku konieczne jest posiadanie odpowiedniego nadproża (N) oraz węgarków (W1 i W2) po obu stronach otworu. Jeśli brama ma być zainstalowana na zewnątrz pomieszczenia – stosuje się bramę uchylną lub rozwierną (skrzydłową). Te typy bram nie wymagają nadproża (N) ani węgarków (W1 i W2). Przy umiejscowieniu bramy proszę zwrócić uwagę na ewentualne przeszkody uniemożliwiające bądź utrudniające prowadzenie bramy: drzwi przejściowe, okna, rury, belki stropowe itp.

Odpowiednie wykonanie

Typowe błędy wykonania otworu bramy garażowej

Ściany i nadproża garażu powinny być wykonane z materiałów budowlanych umożliwiających stabilny montaż bramy (cegła, beton, stal, drewno). Niezmiernie ważne jest, aby wszystkie ściany otworu zostały precyzyjnie zbudowane. Żadna ze ścian, nadproże czy podłoże nie może wykazywać błędów wykonania, a zwłaszcza niedopuszczalne są (patrz rysunki źle przygotowanych otworów): krzywizna węgarków, krzywizna nadproża, nierówności powierzchni ścian i nadproża, nierówności powierzchni posadzki. Podane błędy wykonawcze uniemożliwiają prawidłowy montaż bramy garażowej.

Czy otwór mojego garażu jest właściwie wykonany?

Test prostokątności otworu montażowego

Polecamy przeprowadzenie prostego testu poprawności wykonania otworu przygotowanego do montażu bramy (test prostokątności otworu montażowego). Używając zwykłego sznurka, odpornego na rozciąganie, mierzymy przekątną otworu (a). Zaznaczoną na sznurku odległość przenosimy na przeciwległą przekątną (b). Wynik obu pomiarów musi być jednaki (a=b). Jakiekolwiek różnice w pomiarach uniemożliwią prawidłowy montaż bramy.

Wykończenie garażu

Montaż bramy w wykończonym garażu

Pomieszczenie przeznaczone do montażu bramy powinno być całkowicie wykończone – ściany otynkowane, gotowa posadzka. Pomieszczenie powinno też być suche i wolne od szkodliwych dla powłok lakierniczych substancji chemicznych. Niedopuszczalne jest montowanie bramy w pomieszczeniu, w którym ściany i posadzka nie są całkowicie wyschnięte, ze względu na możliwość roszenia się płaszcza, co w konsekwencji (szczególnie w okresie zimowym) może doprowadzić do jego zniszczenia (szron i lód gromadzący się w miejscach łączenia profili może doprowadzić do ich uszkodzenia). Posadzka w obrębie dolnej uszczelki powinna być wypoziomowana oraz wykonana w taki sposób, aby zapewnić swobodny odpływ wody.

Jak prawidłowo zwymiarować bramę?

Wymiary otworu bramy

Gdy otwór jest już odpowiednio przygotowany, pozostaje pytanie: jak prawidłowo zwymiarować bramę? Wymiar otworu ma kluczowy wpływ na cenę bramy – bramy występują w wymiarach typowych lub niestandardowych – ważny jest więc każdy centymetr. Oprócz zmierzenia szerokości (So) i wysokości (Ho) światła otworu bramy, istotna jest również wysokość nadproża (N) oraz przestrzeń boczna – węgarki (W1 i W2). Warto także podać głębokość garażu (E).

Pozostaje już tylko profesjonalny montaż

Zamontowana brama garażowa z automatyką

Dysponujemy profesjonalnymi zespołami serwisowo-montażowymi, które wykonują dla Państwa montaż bramy i automatyki. Dlatego też wystarczy jedynie wskazać palcem wzór bramy i nasza firma kompleksowo zajmie się resztą: od bezpłatnych pomiarów, poprzez przygotowanie oferty i przeprowadzenie sprzedaży, po montaż całości oraz gwarancyjną i pogwarancyjną opiekę serwisową.


A może macie Państwo inne pytania dotyczące bram garażowych? Prosimy o wypełnienie poniższego formularza kontaktowego lub zapraszamy do firmy. Nasi doświadczeni pracownicy są do Państwa dyspozycji.


Zgodnie z wymogami rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych (Podstawa prawna – art. 6, art. 12 i 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r.).
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych – firmę Arkadia s.c. Centrum Ogrodzeń R.Łukaszewski, A.Zajda, G.Łukaszewski z siedzibą w Szczecinie, przy ul.Świerczewskiej 5 – w celu przygotowania oferty na oferowane usługi i produkty oraz ich zamówienia. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Odbiorcą danych jest administrator, który może przekazać dane podmiotom przetwarzającym dane w jego imieniu lub innym administratorom danych przetwarzającym dane we własnym imieniu, których udział jest konieczny do realizacji odpowiedniego procesu.
Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane tak długo, jak jest to niezbędne, by zrealizować cel, dla którego je pozyskano z zakresie wykonywania działalności gospodarczej przez administratora, w szczególności w celu zawierania umów i prowadzenia rachunkowości lub do ewentualnego odwołania zgody, a po takim odwołaniu, przez okres przedawnienia roszczeń przysługujących administratorowi danych i w stosunku do niego.
Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Pełny tekst obowiązku informacyjnego w zakresie ochrony danych osobowych znajduje się:
tutaj.